Новини канабісу

ПТСР - як його розпізнати, та МЕДИЧНИЙ КАНАБІС у лікуванні ПТСР

Україна
Посттравматичний стресовий розлад або ПТСР – це порушення психічного стану, що проявляється внаслідок пережитої або побаченої жахливої події. Симптоми можуть включати спогади, кошмари, сильну тривогу, постійний страх, а також неконтрольовані думки про пережиту подію. Прояви ПТСР з’являються через щонайменше чотири тижні після потрапляння під дію стресових обставин. Багато людей вважають, що це «хвороба» лише ветеранів, але це не так… Зовсім не так.

Синдром може розвинутися як у військових, які беруть участь у бойових діях, так і у цивільних, які, перебуваючи під постійним психологічним тиском, знаходилися або за певних обставин ще знаходяться під обстрілами зі стрілецької зброї, артилерії, були жертвами катувань, насильства, свідками жахливих смертей, руйнувань, поранень та тривалий час перебували у стані небезпеки.

Лише станом на 01 липня 2021 року кількість ветеранів АТО/ООС становила 423 076 осіб. Зазначимо, що ця цифра не включає цивільних, які були внутрішньо переміщені зі Сходу України з 2014 року.

Після 24 лютого 2022 року – дня повномасштабного вторгнення військ російської федерації на територію України, ситуація погіршилася в рази. За словами Юлії Лапутіної, міністра у справах ветеранів, після закінчення війни кількість людей, які безпосередньо брали участь у бойових діях сягне вражаючих 4-5 мільйонів. І це лише ветерани! Кількість тих, хто став свідками жахів війни, наразі навіть неможливо обчислити, але за даними МОМ, станом на липень поточного року, кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні становила понад 6.6 млн осіб. А скільки їх ще лишилося на тимчасово окупованих територіях? Тих, які терпляче чекають на звільнення… Усі ці люди, у той чи інший спосіб потребують допомоги, підтримки та лікування.

Зазначимо, що ПТСР – синдром невибіркової та підступної дії. Він байдужий до статі та віку, соціального статусу та фізичного стану своєї «жертви». Він однаково тихо, поступово, але із різними проявами симптоматичності розвивається у людей, які пережили загрозливу для життя або гідності ситуацію.

Його вибір – це:

 • чинні військовослужбовці, які беруть участь у бойових діях;
 • ветерани війни;
 • цивільні, які перебували або все ще перебувають у зоні бойових дій;
 • жертви сексуального або фізичного насильства
 • полонені та жертви катування;
 • свідки терактів;
 • вимушені переселенці, які покинули місця постійного проживання внаслідок артилерійських, мінометних обстрілів, відчували постійну небезпеку ураження зі стрілецької зброї;
 • люди, які знаходяться або ж знаходилися у кризових, травмуючих психіку обставинах.

ПТСР може розвинутися у людей, які:

 • втратили на війні рідних, друзів, побратимів;
 • бачили вбитих;
 • стріляли;
 • перебували під обстрілами чи бомбардуванням;
 • непокоїлися через рідних чи друзів, які знаходяться або навіть знаходилися у небезпечних для життя обставинах;
 • почувалися залишеними, самотніми, зрадженими;
 • стали свідками теракту;
 • потрапили у полон чи оточення.

Його симптоми – це:

 • постійні думки про травматичні події, які виникають мимоволі, сняться або виникають, як спогади;
 • відчуття постійної небезпеки;
 • гіперзбудженість;
 • уникнення згадок про травму;
 • панічні атаки (відчуття страху, поверхневе дихання, нудота, прискорене серцебиття, стискання або навіть біль у грудях);
 • зловживання алкоголем, важкими (синтетичними) наркотичними речовинами;
 • негаразди у буденному житті;
 • проблеми у стосунках, віддалення від родини, партнера, дітей
 • суїцидальні думки.

Проявами ПТСР можуть стати неспроможність людини висловлювати емоції, дружити, радіти та співчувати. Можуть траплятися несподівані, часом абсолютно некеровані, напади люті та агресії. Людина з посттравматичним розладом може перебувати у постійній депресії, пригніченому стані, сприймати життя як нескінченну чорну смугу та "виїдати" себе почуттям провини за те, що залишилася живою.

Варто зазначити, що ПТСР може призвести до тяжких наслідків, зокрема:

 • посилення усіх наявних симптомів;
 • самотності;
 • алкогольної залежності;
 • наркотичної (системної) залежності;
 • деменції;
 • серцевого нападу;
 • інфаркту;
 • суїциду.

Звісно це не аксіома та не істина останньої інстанції, але кожного разу, коли Ви зустрінете у новинах згадку про самогубство ветерана або людини, яка виїхала з тимчасово окупованої території та на власні очі бачила жахіття війни, знайте, що більш за все це «робота» ПТСР! Це бій із хворобою, яка, на превеликий жаль, виявилася сильнішою за людину...

НАСКІЛЬКИ ЕФЕКТИВНИЙ МЕДИЧНИЙ КАНАБІС У ЛІКУВАННІ ПТСР?

Пацієнти з посттравматичним стресовим розладом протягом останнього десятиліття впевнено стверджують, що кaнaбic допомагає їм впоратися із симптомами хвороби. Постійне перебування у психічно виснажливому стані спричиняє виникнення хронічних захворювань, як то постійні нічні кошмари, панічні атаки, підвищена настороженість, соціальна відстороненість, емоціональна пригніченість та саморуйнування (алкоголізм, вживання важких синтетичних наркотиків). У деяких випадках ці непереборні для деяких осіб симптоми можуть навіть призвести до самогубства.

Чимало пацієнтів з ПТСР повідомляли та продовжують повідомляти про позитивний вплив медичного кaнaбicy. Нові дослідження встановлюють біологічні механізми, що лежать в основі такого терапевтичного ефекту, а їх результати вказують на те, що активні кaнaбінoїди рослини Cannabis Sativa – тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіол (КБД) сприяють лікуванню симптомів ПТСР.

Науковці виявили, що кaнaбic може знижувати активність амігдали – мигдалеподібної частини мозку, пов'язаної з реакцією страху на певні загрози. Тим часом інше дослідження вказує на здібність кaнaбінoїдів медичних сортів мapиxyaни відігравати певну роль у придушенні травматичних спогадів. Обидва ефекти мають позитивний терапевтичний вплив на людей, які страждають на ПТСР.

Лабораторні дослідження, проведені вченими Державного університету Вейна у Детройті, штат Мічиган, показали, що вживання кaнaбicy позитивно впливає на реакцію амігдали у тих, хто страждає на підвищене почуття тривожності, спричинене психологічною травмою. Попередні досліди свідчили, що кaнaбic має потенціал зниження відчуття тривожності або навіть попередження підвищеної тривожності у стресових ситуаціях. Однак до цього часу жодні дослідження не проводилися з вивчення реакції людей, які постраждали від дії стресових обставин.

Дослідники Університету Вейна прийняли цей виклик і вирішили вивчити реакції амігдали у трьох групах учасників – здорових людей, які не зазнали впливу стресів; постраждалих від психологічної травми, але без ознак ПТСР; і тих, хто пережив вплив руйнівних для психіки обставин та ознаками ПТСР. Використовуючи метод довільного вибору в умовах подвійного сліпого експерименту з контролем щодо плацебо, 71 учасник отримував або низьку дозу тетрагідроканабінолу (ТГК) або плацебо. Після цього учасники дослідження піддавалися впливу загрозливих чинників, під час чого вчені аналізували та реєстрували реакцію амігдали. Учасники, які приймали ТГК, демонстрували зменшену чутливість амігдали щодо дії загроз.

Іншими словами, ті, хто приймав невеликі дозування ТГК, демонстрували вимірювані ознаки зниження почуття страху і тривожності у ситуаціях, що провокують виникнення страху. Оскільки ці результати були виявлені у всіх трьох групах, це свідчить про те, що навіть ті, хто страждає на ПТСР, відчували себе менш наляканими, коли в їх організмі був присутній ТГК.

Підсумком авторів дослідження став висновок про те, що "ТГК знижує інтенсивність процесів, пов'язаних із загрозливими обставинами, у людей схильних до впливу травматичних факторів, які страждають на ПТСР", і додають, що лікарський засіб "може виявитися ефективним фармакологічним інструментом у лікуванні психопатичних захворювань, пов'язаних зі стресом і дією травматичних чинників".

Друге дослідження, проведене науковцями бразильського Федерального університету Парани, було присвячене вивченню іншого потенційного впливу медичного кaнaбicy на людей хворих на ПТСР – зменшенню інтенсивності перебігу симптомів, пов'язаних зі спогадами про отриману травму. Вперше такий підхід до лікування ПТСР був запропонований доцентом психіатрії Єльського університету Р. Ендрю Сюеллом, який висловив гіпотезу, що кaнaбic здатний допомогти пацієнтам з ПТСР "замістити" травматичні спогади новими спогадами в процесі, який він назвав "навчання витісненню".

В інтерв'ю виданню East Bay Express, Сюелл пояснив, що процес навчання витісненню, зазвичай, сприяє самостійному подоланню психологічної травми.

У своєму підході витіснення симптомів дії стресових обставин, науковець піддавав пацієнта впливу їх дії до тих пір, поки він сам не повірить у їх безпеку. Сюелл вважав, що канабіс може стати суттєвим помічником у процесі лікування. Канабіноїди (ТГК/КБД), стимулюючи рецептор CB1 – складову частину ендоканабіноїдної системи організму людини, за словами Сюелла, значно покращують та сприяють процесу витіснення спогадів про стресові обставини. На жаль, він не зміг завершити своє дослідження, пішовши з життя у 2013 році. Проте його надбання були підхоплені науковцями бразильського Федерального університету Парани та спрямовані на більш поглиблений аналіз його напрацювань. Більш того, бразильці ретельно дослідили літературу періоду 1974-2020 років про лікувальні властивості канабісу, шукаючи докази контрольованих випробувань на людях, які б підтвердили або спростували теорію про те, що канабіс допомагає "витіснити" травматичні спогади. І знайшли! Невеликі дозування канабіноїду ТГК або ж ТГК у поєднанні з КБД сприяють зростанню інтенсивності витіснення жахливих спогадів, зменшуючи загальні прояви тривожності. Згідно їх дослідженню, ТГК сприяє темпам витіснення, тоді як КБД виступає свого роду інструментом регулювання потенційних побічних ефектів від більш високих доз ТГК під час більш складних умов перебігу хвороби.

Результати тестувань застосування канабіноїдів як здоровими людьми, так і пацієнтами з ПТСР, свідчать про те, що як ТГК, так і ТГК у зв'язці з КБД "пригнічують прояви тривожності та аверсивних спогадів, не спричиняючи значних несприятливих наслідків".

Дослідження, наведені вище, дають певні відповіді на питання про те, наскільки швидко та довгостроково може допомагати медичний канабіс хворим на ПТСР. Зазначимо, що дослідження не зупиняються ані на мить і в подальшому їх результати можуть допомогти у вирішенні низки питань про фактори ризику, а також про те, як і коли ефективно використовувати канабіс для лікування ПТСР.

Редакція попереджає, що стаття, носить виключно ознайомчий характер та сподіваємося, що не тільки ізольований КБД (CBD) (зараз його можливо легально придбати в Україні), а і весь спектр канабіноідів та ліків на їх основі стане доступними для пацієнтів в Україні.

При можливості звертайтесь до мажоритарних депутатів, які обрані з Ваших регіонів у Верховну раду з питанням, коли вже буде проголосований закон про доступ до ліків на основі канабісу.

Поважайте чинне законодавство України, не займайтеся самодіяльністю та завжди радьтеся з Вашим сімейним лікарем щодо альтернативних методів лікування! Пам'ятайте, що дослідження канабіноїдів та їх лікувальних властивостей тривають і не зупиняються ані на мить.

[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32162103/

[2]Подвійний сліпий експеримент – це експеримент, в якому як випробувані, так і експериментатори не посвячуються деякі деталі експерименту до його закінчення. У такому експерименті випробуваним не повідомляють деяку інформацію про перебіг експерименту, аби запобігти їх небажаній поведінці. Та більше, навіть експериментатори не мають повної інформації про експеримент, щоб зменшити їх небажаний вплив на випробуваних.

[3]htps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32842985/